3 miesiące Załogi jachtu I Love Poland na wodach w Portugalii

Odwołane zimowe regaty na Karaibach spowodowały, że Załoga I Love Poland pozostała 3 miesiące na wodach w Portugalii. W związku z tym została zwiększona intensywność treningów, których celem było przygotowanie się na nowy sezon. Dodatkowo Laureaci II edycji Programu Szkoleniowego mieli okazję zdobyć doświadczenie mierząc się z żywiołem trenując w nocy.

Ze względu na odwołane w sezonie zimowym regaty na Karaibach Załoga I Love Poland postanowiła zostać w miejscowości Cascais. Podczas zgrupowań, które były realizowane od stycznia do marca postanowili skupić się na treningach na wodzie, treningach fizycznych na lądzie oraz pracy przy sprzęcie, tak aby zarówno Załoga, jak i jacht byli gotowi na nadchodzący sezon. W trakcie zgrupowania Załoga mogła doświadczyć pracy przy różnych warunkach pogodowych od pięknego słońca i lekkiego wiatru, po ulewny deszcz i silny sztormowy wiatr. Intensywne żeglowanie wymagało od każdego z Załogi poświęcenia setek godzin na pracę przy sprzęcie, tak aby jacht był w jak najlepszym stanie technicznym.

Poza treningami „inshore”, podczas których Załoga w dzień jest na jachcie, gdzie trenuje
i serwisuje sprzęt, a noc spędza w apartamencie na lądzie, zrealizowane zostały również inne treningi, dzięki którym Załoga wraz z Laureatami II Edycji Programu Szkoleniowego doskonaliła umiejętności niezbędne podczas wyścigów offshore tj. Caribbean 600, Rolex Fastnet Race, czy Malta Middle Sea Race. Kluczowym elementem, który wcześniej nie był znany Laureatom była żegluga nocna, czyli jeden
z istotnych elementów w trakcie długich wyścigów. Jak wspomina Laureat Programu, Igor Tarasiuk  „jest to zupełnie coś nowego i bardzo się cieszę, że mógłem zmierzyć się z żywiołem w nocy i na pewno będzie to dla mnie ogromne doświadczenie”. Uczestnicząc w takim treningu każdy w Załodze będzie lepiej przygotowany do startów w kolejnych regatach, jednak „wyłączenie” tak kluczowego zmysłu dla człowieka, jakim jest wzrok wymaga od każdego całkowitej znajomości jachtu, a przy okazji rozwija jego czucie. Z pewnością treningi nocne w przyszłości będą kontynuowane.

Portugalska miejscowość Cascais jest bazą Załogi Racing For The Planet, która przygotowuje się do startu w wokółziemskich regatach The Ocean Race. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się The Ocean Race Europe. Wyścig jest zorganizowany ze względu na początkową zmianę terminu startu do regat wokół świata przez trwającą pandemię. Wraz ze skipperem Mirpuri Foundation Racing Team – Yoann Richomme Załoga I Love Poland postanowiła skorzystać z okazji i zostało zaplanowane kilka wspólnych wyścigów. Dzięki temu uczestnicy obu załóg uzyskali dodatkowe oraz cenne spojrzenie na prędkość żeglowania, technikę prowadzenia jachtu, czy samych manewrów. Cała Załoga zapewnia, że każde nawet krótkie wypłynięcie na wody daje nowe doświadczenie oraz kolejne niezapomniane chwile.

poprzedni artykułnastępny artykuł