Podsumowanie zgrupowania szkoleniowego

Po czterech intensywnych dniach emocje opadły, wszyscy rozjechali się do domów, więc przyszedł czas na podsumowanie tego, co działo się podczas zgrupowania.

Jesteśmy po czterech intensywnych dniach szkoleń przy projekcie I Love Poland. Podczas zgrupowania uczestnicy wzięli udział w dwóch kursach: Sea Survival oraz kursie na radiooperatora SRC. Dodatkowo mieli okazję osobiście spotkać się z Kapitanem Załogi, Grzegorzem Baranowskim, który opowiedział kursantom o jachcie oraz pracy w załodze I Love Poland. W ostatnim dniu na uczestników czekało spotkanie z Laureatem II edycji Programu Szkoleniowego Igorem Tarasiukiem, który podzielił się swoim doświadczeniem oraz wysłuchali wykładu z przepisów regatowych żeglarstwa. Na koniec, organizatorzy oraz prowadzący przedstawili plan dalszych działań w ramach Programu Szkoleniowego I Love Poland.

Przez pierwsze dwa dni kursanci uczestniczyli w szkoleniu Sea Survival prowadzonym przez Krystiana Szypka, podczas którego zostało omówione prawidłowe przygotowanie do rejsu. Od planowania poprzez kontrolę, wyposażenie jachtu oraz osobiste środki bezpieczeństwa. Również został zaprezentowane i omawiane wypadki opisane w dochodzeniach PKBWM. Wytłumaczono  wymagania OSR oraz przedstawiono prawidłowe zachowania w sytuacjach kryzysowych. Nie zabrakło również tematów związanych z ewakuacją i prawidłowym zachowaniem na etapie przetrwania w oczekiwaniu na pomoc.

Grupa działała na bardzo wyrównanym i wysokim poziomie, jak wspomina prowadzący szkolenia Sea Survival Krystian Szypka: „Szkolenie przebiegło perfekcyjnie, ale to nas nie zaskoczyło, ponieważ była to grupa Laureatów, więc spodziewaliśmy się, że są to ludzie sprawni i inteligentni”. Dowodem na wysoki poziom umiejętności uczestników był fakt, o którym opowiada Krystian: „ Kiedy zbudowaliśmy tratwę wszyscy wykonali bardzo szybko swoje zadania. Piętnaście osób finalnie weszło do tratwy w czasie krótszym niż zamierzałem, ponieważ zakładałem, że wykonają zadanie poniżej minuty, a wszyscy znaleźli się na niej w ciągu 38 sekund”. To właśnie może być potwierdzeiem, że wybór akurat tych Laureatów był właściwy. Szkolenie zakończyło się testem, który uprawnia do otrzymania certyfikatu i w tym przypadku również kursanci wykazali się swoją wiedzą i większość napisała go bezbłędnie.

Kolejny dzień poświęcony był głównie zajęciom przygotowującym do egzaminu na radiooperatora SRC, które są przeprowadzane pod względem teoretycznym, jak i praktycznym. Analizowano różne sytuacje, jakie mają miejsce na morzu, działania służb ratunkowych oraz użycie środków w czasie wypadków. Jak wspomina prowadząca SRC, Izabela Staniewska „Największe emocje budzą omawiane wypadki, ponieważ można w sytuacji rzeczywistej zobaczyć, jak te wszystkie urządzenia systemów światowych do ostrzegania i bezpieczeństwa działają lub też nie działają, ponieważ są używane niewłaściwie, np. przez to, że żeglarze nie mają uprawnień na obsługę radiostacji, czyli nie przeszli kursów SRC i właśnie stąd również powstają te wszystkie wypadki”. Podczas szkolenia zostały przedstawione wszystkie typy komunikatów, a całe spotkanie przebiegało bardzo efektywnie, ponieważ grupa chętnie dyskutowałą, a dzięki temu można było prowadzić szkolenie nie tylko na podstawie wykładu.

Zarówno organizatorzy, jak i prowadzący mają bardzo pozytywne odczucia w stosunku do Laureatów III edycji Programu I Love Poland. Wszyscy wykazywali się wielkim zaangażowaniem, inteligencją, sprawnością oraz wiedzą. Pod koniec maja rozpocznie się pierwsze zgrupowanie grupy 5-ciu Uczestników na Morzu Bałtyckim! Życzymy powodzenia!

poprzedni artykułnastępny artykuł