IV edycja Programu Szkoleniowego to zgrupowanie szkoleniowe oraz treningi praktyczne dla 15 najlepszych kandydatów!

Tegoroczny Program Szkoleniowy przebiegać będzie w podobnej formule, jak podczas III edycji, która spełniła doskonale swoje założenia. 15 osób wzięło udział w praktykach, a łącznie aż 5 uczestników szkoleń wystartowało na pokładzie jachtu I Love Poland w regatach w 2021 i 2022 roku.


fot. Robert Hajduk / PFN

W IV edycji Programu Szkoleniowego wyłonionych będzie również 15 uczestników, którzy w maju wezmą udział w praktycznych treningach na jachcie Volvo Open 70, ale wcześniej w dniach 22-24 kwietnia czeka ich zgrupowanie szkoleniowe w Narodowym Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich.

Szkolenia poprzedzające żeglowanie na jachcie sprawdziły się doskonale podczas III edycji, dlatego również w tym roku uczestnicy przejdą ćwiczenia i warsztaty, zanim wejdą na pokład jednostki I Love Poland.

W pierwszych dniach zgrupowania w NCŻ zaplanowano studium z zakresu bezpieczeństwa żeglarstwa morskiego, które poprowadzi doświadczony żeglarz morski i oceaniczny Krystian Szypka, będący ekspertem w zakresie bezpieczeństwa morskiego, komunikacji i nawigacji, astronawigacji, oraz manewrowania jachtem morskim.

Plan szkolenia to: podstawy bezpieczeństwa, survivalu, pierwszej pomocy i łączności związanej z zachowaniem bezpieczeństwa. Uczestnikom IV Programu Szkoleniowego zostaną przybliżone najważniejsze aspekty zagrożeń w offshore’owej żegludze, jak dobrze przygotować, sprawdzić i wyposażyć jacht oraz siebie, a także jak zachowywać się w sytuacjach kryzysowych.

Ćwiczenia odbędą się w trybie teoretycznych wykładów oraz ćwiczeń praktycznych uwzględniających zadania związane z tratwą ratunkową i stosowaniem sygnalizacji.

Krystian Szypka mówi, że to będzie ciekawa esencja najważniejszej wiedzy związanej z bezpieczeństwem:

„Skupimy się na najważniejszych aspektach. Przerobimy temat skutecznego wzywania pomocy z każdego miejsca na ziemi i komunikacji w sytuacji zagrożenia. Jest to bardzo ważny element żeglowania morskiego, w związku z tym, że na morzu zwykle długo czekamy na pomoc. Na lądzie oczekiwanie na karetkę pogotowia to zwykle kilkanaście minut, a na morzu ten czas może wydłużyć się do nawet kilkunastu godzin. Współpraca ze służbami ratowniczymi to kolejny temat, który poruszymy, czyli jak działa zarówno system wzywania pomocy, jak i jej niesienia”.

Ćwiczenia praktyczne z tratwą ratunkową zawsze budzą wiele emocji. W przypadku jachtu, jakim jest I Love Poland, ewentualna ewakuacja dotyczy aż 14-osobowej załogi, ale jak podkreśla Krystian Szypka, młodzi i sprawni ludzie, którzy są już po etapie selekcji, raczej nie mają problemów z wchodzeniem do tratwy:

„Już zeszłoroczne szkolenie pokazało, że w takim przypadku, gdy jest bazowa wiedza, która pozwala szybko reagować, to podczas ćwiczeń praktycznych prowadzonych dla uczestników Programów Szkoleniowych I Love Poland bijemy rekordy prędkości. W ubiegłym roku wszyscy znaleźli się w tratwie w czasie kilkudziesięciosekundowym! Ogromnym plusem jest, że są to młodzi, sprawni i bez ograniczeń fizycznych ludzie. Jak się im pokaże, jak to otworzyć, którędy i jak wejść, to już później wszystko idzie niemal intuicyjnie”.

Do 27 marca trwa nabór zgłoszeń, więc jeśli chcesz poznać smak oceanicznego żeglarstwa, nie zastanawiaj się długo, wykorzystaj okazję i aplikuj!

 

poprzedni artykułnastępny artykuł