Treningi „I Love Poland” na Zatoce Gdańskiej!

To już trzeci nabór do programu szkoleniowego I Love Poland. Wprawdzie ogólne zasady nie uległy zmianie, to jednak ta edycja będzie zdecydowanie inna od poprzednich. Więcej uczestników, obowiązkowe i nieodpłatne morskie egzaminy specjalistyczne oraz lokalizacja w kraju, powodują, że aplikacja do tej edycji staje się kolejną niepowtarzalną szansą.

Nadrzędnym celem programu szkoleniowego jest stworzenie możliwości kariery sportowej dla wyróżniających się polskich żeglarzy regatowych. Do tej pory dwie edycje rekrutacyjne wyłaniały po kilku uczestników, tym razem regulamin przewiduje przeszkolenie aż piętnastu żeglarzy.

Już czterech uczestników poprzednich edycji programu szkoleniowego zasiliło skład stałej załogi jachtu „I Love Poland”. Jak wskazuje § 3 pkt 2 Regulaminu programu szkoleniowego ILP: „Pobocznym celem jest wybranie spośród uczestników programu żeglarzy, którzy po odpowiednim przeszkoleniu mogliby stać się częścią załogi stałej bądź rotacyjnej załogi regatowej jachtu I Love Poland” i cel ten jest od dwóch lat realizowany z sukcesem.

„I Love Poland” przypłynie do Polski w maju, więc pomiędzy 17 maja a 20 czerwca planowane są trzy kilkudniowe cykle szkolenia praktycznego na jachcie dla uczestników aktualnej edycji.

Nowością w tej formule są szkolenia poprzedzające żeglowania na jachcie. Krajowe zgrupowanie odbędzie się już w kwietniu w Trójmieście i będzie polegało na uczestniczeniu w dwóch certyfikowanych szkoleniach: Sea Survival oraz kursie na radiooperatora SRC . Dodatkowo zorganizowane zostaną wykłady dotyczące przepisów regatowych i pozycji na jachcie Volvo Open 70. Dopiero po tym szkoleniu kandydaci zostaną podzieleni na trzy grupy, które będą uczestniczyć w treningach na wodzie w maju i czerwcu.

Regulamin III programu szkoleniowego „I Love Poland” jest zbliżony do poprzednich. Wytyczne dotyczące uczestników oraz zasady zgłoszenia i selekcji kandydatów pozostają niezmienione, poza liczbą uczestników zmienioną z ośmiu na piętnastu. Zdalny proces selekcji kandydatów oraz system wideokonferencji sprawdziły się podczas II edycji programu, więc będą kontynuowane również w tej edycji.

Kandydaci zostaną ocenieni według następujących kryteriów: sprawność fizyczna, umiejętność pracy w zespole, umiejętności żeglarskie i predyspozycje mentalne. Poza Kapitułą istotne znaczenie w doborze uczestników mają Kapitan ILP i członkowie załogi. Po poprzednich dwóch edycjach programu kapitan jednostki Grzegorz Baranowski wymienia istotne cechy dobrego kandydata: sprawność fizyczna, otwartość i pokora, bezkonfliktowość oraz dbałość o kulturę osobistą, a także podkreśla, że żeglowanie na ILP to nie jest szkółka, a trening żeglarski.

Dla wybranych do dalszego uczestnictwa w załodze laureatów III programu szkoleniowego zaplanowane są starty w lokalnych regatach na Bałtyku. Plany zostaną jednak zweryfikowane w zależności od sytuacji związanej z COVID -19.

Sukcesy jachtu w poprzednim roku zostały zauważone przez Kapitułę najwyższych polskich trofeów żeglarskich nagród honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”. Kapitan Grzegorz Baranowski otrzymał Honorowe Wyróżnienia Rejsu Roku 2020 za wyniki osiągnięte na jachcie I Love Poland: „Dwukrotne niezwykle udane starty w prestiżowych regatach morskich. Wiosną zwyciężyli w regatach St. Maarten Heineken Regatta na wyspie St. Maarten na Karaibach. Wyczyn powtórzyli jesienią w Rolex Middle Sea Race na Malcie. Udział i zakończona sukcesem rywalizacja w stawce renomowanych wyścigowych ekip podtrzymuje ambicje polskich żeglarzy akcentujących swą obecność na światowych szlakach regatowych”.

Wobec tego, jeśli  marzysz o sportowej karierze na oceanicznej jednostce, nie zastanawiaj się długo, wykorzystaj okazję i aplikuj!

poprzedni artykułnastępny artykuł