Ruszyła rekrutacja do III edycji Programu szkoleniowego I Love Poland. Pierwszym praktycznym sprawdzianem dla Uczestników będzie kurs Sea Survival.

Piętnastka laureatów wyłonionych w procesie rekrutacji do III edycji Programu szkoleniowego ILP będzie uczestniczyć w krajowym zgrupowaniu szkoleniowym w dniach 22-25 kwietnia. Jednym z najważniejszych elementów tego zgrupowania to uzyskanie przez każdego uczestnika międzynarodowego certyfikatu bezpieczeństwa morskiego autoryzowanego przez World Sailing.

Certyfikat utrzymuje ważność pięć lat i jest wymagany na większości morskich regat żeglarskich. Szkolenie obejmuje część teoretyczną i praktyczną, z czego ta druga przyprawia zwykle o dreszczyk emocji. Odpalanie pirotechniki sygnałowej mimo wcześniejszego omówienia teoretycznego potrafi sprawić niespodzianki i wywołać niespodziewane reakcje, a ćwiczenia w wodzie z tratwą ratunkową to nie zabawa, a ciężki trening w warunkach oddających realia morskie zdecydowanie bardziej niż zajęcia basenowe.

Szkolenie poprowadzi doświadczony żeglarz morski i oceaniczny Krystian Szypka, który jest ekspertem w zakresie bezpieczeństwa morskiego, komunikacji i nawigacji, astronawigacji oraz manewrowania jachtem morskim. Piętnastoosobowa grupa szkoleniowa wyłoniona na podstawie rekrutacji szczegółowo opisanej w Regulaminie programu szkoleniowego ILP liczebnością będzie wykraczała poza standardowe grupy na tego typu szkoleniach. Specyfika i charakterystyka jachtu klasy Volvo Open 70 generuje właśnie tak liczną załogę, więc elementami kursu będzie zbiorowa ewakuacja oraz zbiorowa odpowiedzialność za załogę. Ćwiczenia praktyczne odbędą się na dużej tratwie i wyzwaniem będzie zapewne opanowanie szybkiego boardingu tak licznej grupy.

Krystian Szypka podkreśla, że skupiać się będzie na strategiach przetrwania w dłuższych okresach czasu, gdyż ILP to jacht przemierzający oceany, na których w przeciwieństwie do regat rozgrywanych u wybrzeży, nie zawsze jesteśmy w zasięgu helikoptera i w przypadku sytuacji awaryjnej przebywanie w tratwie może potrwać kilka dni. Z drugiej strony ćwiczenia będą również obejmowały dostanie się samodzielne do tratwy, co niejednokrotnie bywa trudniejsze niż grupowe. Na każdym kursie odnotowywane są czasy wchodzenia do tratwy. Tutaj liczy się sprawność fizyczna, której nie powinno brakować członkom załogi ILP, ale Krystian dodaje, że osoby pływające na tym jachcie to bardzo sprawna ekipa i dotychczasowe rekordy należą właśnie do członków tej załogi.

Ćwiczenia w wodzie to nie tylko sportowe wyzwanie. Trzeba również poćwiczyć pomaganie wejścia do tratwy innym, mając na uwadze sytuację, gdy członek załogi będzie nieprzytomny lub bardzo chory. Udzielanie pierwszej pomocy, zwłaszcza w rzeczywistości jachtowej i oceanicznej to kolejny ważny aspekt szkolenia. Obsługa osobistych środków ratunkowych to jedno, ale umiejętność mądrego dysponowania zapasami żywnościowymi z tratwy ratunkowej i własnymi siłami, to przede wszystkim omówienie możliwych scenariuszy i uczulenie na trudne sytuacje. W pobudzeniu wyobraźni może pomóc kinematografia, która ma w repertuarze kilka filmów związanych z wielodniowym dryfowaniem po morzach.

Po zaliczeniu zestawu ćwiczeń w wodzie uczestnicy napiszą test pisemny. Omawiana na kursie tematyka teoretyczna zawiera aspekty związane z wypadkami jachtów i sytuacjami awaryjnymi na morzu, metodami wzywania pomocy i udzielania pierwszej pomocy na jachcie, sygnalizacją, a także strategiami przetrwania w wodzie i na tratwie.

Jednym z głównych celów kursu jest rozwinięcie świadomości bezpieczeństwa na pokładzie, co stanowi ważny aspekt pływania na jachcie klasy Volvo Open 70.

Kurs odbywać się będzie na podstawie załącznika G określające warunki szkolenia przez World Sailing – Offshore Special Regulation (OSR), a uzyskany certyfikat i przede wszystkim zdobyte umiejętności Uczestnicy będą mogli wykorzystać również na innych jachtach.

poprzedni artykułnastępny artykuł